Версия для печати

Підвищення регуляторами росту імунітету рослин від патогенних грибів, шкідників та нематод

 

   У польових дослідах протягом 3-х років вивчали антипатогенну активність нових полікомпонентних регуляторів росту рослин (РРР) Регоплант та Стімпо  при вирощуванні різних сортів озимої та ярої пшениці, ячменю, сої та кукурудзи на інфекційних фонах. Найкращі показники врожайності та стійкості рослин до фітопатогенів отримано при подвійній обробці рослин РРР Стімпо і Регоплант за передпосівної обробки насіння та обприскування посівів під час вегетації, що сприяло збереженню врожаю більш ніж на 60 % порівняно з контролем (без обробки регуляторами). У рослин другого покоління (які не оброблювались РРР на інфекційному фоні) встановлено також високу життєздатність та підвищену стійкість до патогенних організмів.

Методом ДОТ-блот гібридизації виявлено значну різницю у ступеню гомології між мРНК  контрольних рослин та малими регуляторними si/miРНК, виділених з проростків пшениці другого покоління, що отримані з насіння рослин, інфікованих та оброблених регуляторами росту Регоплант та Стімпо у першому поколінні. Припускається, що вказана різниця пов’язана з частковим перепрограмуванням геному клітин інфікованих рослин під впливом РРР, що проявляється в індукціі синтезу si/miРНК з антипатогенними властивостями.

 

В.А. ЦИГАНКОВА1, Я.В. АНДРУСЕВИЧ1, О.В. БАБАЯНЦ 2,С.П. ПОНОМАРЕНКО3, А. І. МЕДКОВ3, А.П.ГАЛКІН4 

1 Інститут біоорганічної хімії та нафтохімії HAH України, вул. Мурманська, 1, Київ, E-mail: vTsygankova@ukr.net

2Селекційно-генетичний інститут – Національний центр насіннєзнавства та сортовивчення НААН України

3  Державне підприємство Міжвідомчий науково-технологічний центр «Агробіотех» HAH і МОН України, Харківське шосе, 50, Київ

4 Інститут харчової біотехнології та геноміки НАН України, вул. Осиповського, 2а, Київ

 

Стаття опублікована у журналі "Фізіологія і біохімія культурних рослин", том 45, №2 (262), березень-квітень 2013р., стор 138-147.