Озимі зернові — пшениця, ячмінь, жито — відіграють вирішальну роль у світовому виробництві...
Яскрава економіка Застосування препаратів, які підвищують ефективність поглинання міндобрив й...
Інструменти врожайності Родюча й структурована земля, яка зберегла пори й капіляри В умовах...
Інститут рослинництва ім. В. Я. Юр’єва (ІР НААН) провів дослідження по завданню 10.01/164 НААН «Розробити елементи енергозаощадних технологій виробництва високоякісного насіння пшениці озимої та ячменю ярого на основі застосування сучасних регуляторів росту рослин, біопрепаратів, мікродобрив та пестицидів в умовах східного лісостепу України»
Висновки:
1. Ефективність регуляторів росту рослин, біопрепаратів та мікродобрив на посівах супереліти пшениці озимої та ячменю ярого залежить від виду препарату, способу його застосування та сортових особливостей.
2. Передпосівна обробка насіння регуляторами росту рослин та біопрепаратами у більшості випадків зумовлює збільшення площі листової поверхні досліджуваних сортів пшениці озимої.
3. Передпосівна обробка насіння сорту Розкішна препаратами Біосил ті Біолан з подвійним застосуванням спряв суттєвому зниженню поширеності та розвитку кореневих гнилей на 5,4-7,4 %, а подвійне застосування на 7,2-11,2 % і забезпечило прибавку врожаю пшениці 0,50 т/га на сорті Досконала від препарату Біолан надбавку 0,22 т/га.
4. Обприскування рослин ячменю сортів Виклик та Парнас в фазу прапорцевого листа виявило більш ефективним порівняно з обприскуванням у фазу кущення, прибавка урожаю становила при врожаї 3,71 т/га (0,37 т/га) на сорті Виклик та по сорту Парнас 0,48 т/га при врожаї 4,12 т/га.
5. Зазначені агроприйоми сприяли отриманню додаткового прибутку по озимій пшениці сорту Розкішна від 2085 грн./га до 2525 грн./га та по сорту Досконала1243 грн./га. По ячменю ярому сортів Виклик та Парнас від 2150-2950 грн./га до 4080-4100 грн./га відповідно.
6. Ефективність регуляторів росту рослин, біопрепаратів, мікродобрив на удобреному фоні живлення була меншою, порівняно з фоном для добрив.
7. Результати досліджень підтверджують результати попередніх років і свідчать про перспективність подальшого розвитку робіт.
8. З попередніх досліджень встановлено, що включення цих агрозаходів до технологій вирощування насіння починаючи з розсадника випробування родин ІІ року і подальшому щорічному застосуванні дозволяє збільшити виробництво еліти пшениці ярої на 20-38 %, а ячменю на 17-39 %.
Розробник і виробник регуляторів росту рослин ДП МНТЦ «Агробіотех»
Керівник проекту заступник директора інституту з накової роботи проф. Ю. І. Буряк.